Krótka analiza Odysei kosmicznej 2001

Czarny prostokątny obelisk z prologu filmu pt. „2001: Odyseja kosmiczna”, symbolizował powolny wzrost intelektualny praczłowieka, natomiast współczesny odpowiednik obelisku z Odysei spełnia rolę odwrotną i mam na myśli małe, czarne prostokątne urządzenie elektroniczne, w formie telefonu komórkowego (smartphone), które reprezentuje szybki regres intelektualny ludzi do poziomu bezmyślnych małpiszonów z proroczego filmu Kubricka.

Co za paradoks. Nazwa współczesnego urządzenia ogłupiającego, które prawie każdy człowiek na ziemi trzyma w dłoni i jest w nie wpatrzony cały dzień, zaczyna się w języku angielskim od słowa smart (mądry), ale po polsku telefon komórkowy też brzmi zabawnie i daje wiele do myślenia, bo z szarych komórek składa się mózg, którego u posiadaczy telefonów komórkowych jest coraz mniej. Cofamy się w rozwoju umysłowym chociażby z tego względu, że telefon odebrał nam piękną zdolność, przekazywania informacji napisanej własną dłonią długopisem na papierze.

Z moim wnioskiem, że telefon komórkowy ogłupia można się nie zgodzić, ale on robi coś jeszcze gorszego i zabija. Szkodliwe dla organizmu promieniowanie elektromagnetyczne emitowane przez telefon, powoli zabija mózg i telefon zabija szybko, ponieważ coraz więcej pieszych i kierowców zapatrzonych w ekrany telefonów komórkowych, ginie w wypadkach drogowych. Technologia wykończy zatem rasę ludzką i przekaz filmu staje się teraz jasny, gdyż głównym bohaterem filmu jest inteligentny komputer HAL 9000, który zamordował prawie całą załogę statku kosmicznego. Z filmu dowiadujemy się także, że HAL ma bliźniaczy model komputera na ziemi w związku z tym przypuszczam, że on sprowokował światową wojnę nuklearną i po wyłączeniu komputera pokładowego, David Bowman został jedynym inteligentnym homo sapiens w kosmosie.

Produktem końcowym powszechnego posługiwania się nowoczesnymi urządzeniami masowego przekazu, będzie zatem globalne umysłowe zacofanie w formie wtórnego analfabetyzmu i perspektywa egzystencji na dosłownej planecie małp, opanowanej przez „ludzi” nie potrafiących pisać, czytać i nie potrafiących wydobyć z siebie żadnego szlachetnego słowa i ułożyć logicznego zdania, staje się z dnia na dzień coraz bardziej realna.

 

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s