Fruczak gołąbek

Świat przyrody zaskakuje bogactwem flory i fauny, jest pełen tajemnic i dla ludzi czułych na piękno stanowi natchnienie uskrzydlające świadomość. Obserwując zwierzęta i rośliny człowiek również uczy się żyć. Dziś chcę przedstawić właśnie jedną z tych tajemnic przyrody, a zarazem cud w formie ptaka z Ameryki południowej i centralnej, Kolibra i jego Europejskiego odpowiednika.

colibri-bebiendoKolibry są najmniejszymi ptakami na świecie, niektóre odmiany osiągają zaledwie 5 cm długości, mistrzowsko latają i na podobieństwo owadów poruszają skrzydłami z niesamowitą prędkością, dochodzącą do 80 uderzeń na sekundę. Kolibry żywią się głównie nektarem, który za pomocą swojego długiego dzióbka wysysają z kwiatów i dosłownie jak helikopter potrafią fruwać w miejscu, do tyłu i wykonywać inne przepiękne manewry akrobatyczne. Mieniące się tysiącem barw kolibry, są prawdziwym arcydziełem przyrody, jej szczytowym osiągnięciem i klejnotem, niestety my Europejczycy możemy podziwiać je tylko z filmów przyrodniczych, ponieważ jak wspomniałem one zamieszkują wyłącznie ciepłe regiony obydwu Ameryk (na okres letni kolibry dolatują co prawda do relatywnie chłodnej Kanady a nawet Alaski)

1280px-Macroglossum_stellatarum01(js)Ale na otarcie łez w Europie żyje zwierzę, Fruczak Gołąbek – owad z gatunku ćmy, który swoją sylwetka, ubarwieniem i zachowaniem do złudzenia przypomina kolibra i niejednokrotnie można go zaobserwować gdy żywi się nektarem kwiatów w identyczny sposób jak koliber, wykorzystując do tego celu tzw. trąbkę – narząd ssący wszystkich motylkowatych. Muszę nadmienić, że Fruczak cechy kolibra wykazuje tylko podczas lotu, ponieważ w pozycji siedzącej ze złożonymi skrzydłami wygląda już na zwykłą ćmę, aczkolwiek chyba jedyną aktywną w ciągu dnia. Fruczak jest na tyle szybkim i zwinnym motylem, że nie jednemu z nas umknie on uwadze lub pomylimy go z trzmielem bądź pszczołą, ale cierpliwie spoglądając na kwiaty w ogrodzie, w letni upalny dzień jest szansa spostrzec Polskiego Kolibra, widok którego miałem okazję tylko raz w życiu zakosztować i dla osób kochających przyrodę jest nie zapomniany.

Jak to możliwe, że dwa kompletnie rożne gatunki zwierząt ptaki i owady, z dwóch oddalonych kontynentów całkowicie upodobniły się pod względem sposobu odżywiania a także barwy i lotu? Nektar kwiatów jest pospolitym pokarmem dla zwierząt, głownie owadów i ptaków, nawet mniejsze ssaki dokarmiają się nektarem i w tym nie ma żadnej tajemnicy, prawdziwym znakiem zapytania jest natomiast kształt Fruczaka i jego lot identyczny jak Kolibra. Im bardziej człowiek zagłębia się w świat przyrody tym więcej pytań i zagadek, ale dzięki temu że świat przyrody jest tak wielką skarbnicą gatunków, nasze ludzkie życie staje się ciekawsze. Pozdrawiam.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s