Nie będzie nas, będzie las

Naukowcy odkryli, że las i ogólnie wszystka roślinność w drzewostanach szczególnie w lasach jest ze sobą połączona podziemną siatką  grzybni-mycelium. Grzybnia to nic innego jak korzenie grzybów – białe, delikatne jak pajęczyna nitki.

17141555582_QCb9DNieraz widać powalone drzewo w lesie i korzenie pokryte białą siateczką, na pierwszy rzut oka wygląda to na zgniłe korzenie ale jest to właśnie grzybnia  która pod ziemią rozpościera się na dziesiątki, na setki kilometrów  i każde drzewo, każdy krzew, roślinka pod ziemią jest  powleczona siatką.
Ale na tym nie koniec albowiem najciekawszą rzeczą jest fakt, że grzybnia  powlekająca korzenie drzew stanowi całość w wielkim lesie czyli każde drzewo wśród milionów  jest ze sobą nawzajem połączone i grzybnia stanowi jakHyphae by podziemne okablowanie całego lasu. Las to  wielki żywy organizm.
Zrobiono eksperyment żeby sprawdzić jak to funkcjonuje. Zarażono małą roślinkę w lesie mszycami, zakryto roślinę  szczelnie workiem plastikowym, następnie naukowcy  zbadali  rośliny w pobliżu i ich zachowanie i odkryli, że sąsiednie wolne od szkodników rośliny nagle zaczęły w samoobronie wydalać olejki i inne enzymy które je bronią od mszyc i wniosek taki, że zarażona roślina wysłała sygnał  podziemną grzybnią swoim sąsiadom aby one  przygotowały się do obrony przed szkodnikami  a jak już pisałem grzybnia stanowi całość poprzez podziemną siatkę grzybni ( kable)
Oprócz łączności grzybnia spełnia inną ważną funkcję, pozwala korzeniom roślin pobierać efektywniej minerały z gleby,   i   oczywiście  grzybnia rodzi „owoce” w postaci smacznych  borowików, rydzów, czarnych łebków  i innych.

Reklamy

One comment

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s