Kryształowa Jaskinia w Naica/Meksyk

Być może wielu z was już widziało w TV czy też w Internecie ten niesamowity skarb ziemi jakim jest jaskinia z gigantycznymi kryształami w Meksyku. Nie mniej jednak chcę po krotce opisać ten cud natury jaki odkryto w 2000 r.

Nie wierzyłem swoim oczom co widzę i najpierw przypuszczałem, że zdjęcia pochodzą z planu filmowego i są czysta kreacją komputerową jakiej pełno w filmach fantastycznych lecz po zapoznaniu się z faktami medialnymi można stwierdzić, że jaskinia jest rzeczą realną. Surrealistyczna sprawa, jak z opowieści J.Verne „Wyprawa do wnętrza ziemi”!

crystal-cave-Carsten Peter & Speleoresearch and films

Ziemia sprezentowała człowiekowi prawdziwą unikatową niespodziankę w postaci tych gigantycznych kryształów i śmiem sądzić, że jeszcze nieraz nas zaskoczy podobnymi odkryciami. Naszym zadaniem jest teraz zachować jaskinie w miarę nienaruszonym stanie do czego zobowiązał się podobno rząd Meksykański i właściciel pobliskiej kopalni cynku . Inne podobne pobliskie jaskinie niestety zostały kiedyś całkowicie ogołocone z kryształów. Tym razem  nadzieja jest, że twardo będą chronić kryształowy cud natury.  Pierwszy dobry znak to zamknięcie  dostępu dla publiki i tylko naukowcy maja wstęp do jaskini .
Bo wpuść tam szarańcze żydowską z jego goim to nawet jaskinie ze skał splądrują nie mówiąc o pięknych kryształach.

280_636x944
Opieram się na faktach z neta. A więc w jaskini znajdują się kryształy nie kwarcowe lecz z gipsu. Kwarc jest znacznie twardszym odporniejszym materiałem a gips dość kruchym/miękkim i z tego względu kryształy podobno gdy mają kontakt z atmosferą ulegają degradacji i stają się mętne .Ciekawy szczegół a mianowicie jaskinia była w naturalny sposób zalana wodą i w tej bogatej w minerały wodzie(zupie) rosły kryształy a ciepło dochodzące do 60 stopni sprawiło, że powstały potężne struktury krystaliczne. Podobno blisko jaskini znajduje się wulkan który podgrzewa to wszystko i warunki do wzrostu kryształów są perfekcyjne. Największe okazy dorastają do 12 metrów i ważą około 50 ton.

IMG_3651-Version-2
Temperatura panuje wielka w jaskini ponad 50 stopni a wilgotność powietrza dochodzi do 98 % dlatego naukowcy muszą używać skafandrów by się nie zagotować .Więcej niż parę minut bez skafandra i świeżego tlenu ciężko tam wytrzymać .
Co tu więcej opisywać ? zdjęcia same mówią za siebie a w necie jest masa informacji tej szczegółowej na temat jaskini .Adios muchachos!

Cave-of-the-Crystals-3

return-crystal-caves-28_27284_600x450

return-crystal-caves-26_27282_600x450

article-2018219-0D23469A00000578-5_634x516

Cave-of-the-Crystals-Naica-Mexico-Giant-Crystals-Expedition-Red-Light

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s